Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/matiaa/domains/matiaan.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2715

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/matiaa/domains/matiaan.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2719

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/matiaa/domains/matiaan.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3615
بهترین راهکار های مفید , کاربردی , لازم و کافی خلاصه نویسی از بهترین خلاصه نویسها برای شما
Warning: A non-numeric value encountered in /home/matiaa/domains/matiaan.com/public_html/wp-content/plugins/js-css-script-optimizer/js-css-script-optimizer.php on line 506

راهکارهای خلاصه نویسی

خانه/دسته‌بندی نشده/راهکارهای خلاصه نویسی

راهکارهای خلاصه نویسی

مجموعه ای از نکات لازم و کافی درمورد خلاصه نویسی که توسط تیم مجرب علمی متیان تدوین شده است طی چند بند در اختیار شما قرار میگیرد به امید اینکه دانش آموزان بدون دغدغه شروع به بهترین نوع خلاصه بکنند.

 

۱ – چجوری شروع کنم ؟

شما اگر هزاران نکته راجع به خلاصه کردن بدانید و ۱۰۰۰ تا کتاب هم در مورد آن خوانده باشید تا زمانی که شروع به انجامش نکنید هیچ فایده ای نخواهد داشت.فقط باید دست بکار شوید و هر طور که شده اولین خلاصه تان را بنویسید . بعد از نوشتن چند تا خودتان ایرادهای کار دستتان می آید و کارتان پیشرفت خواهد کرد .

۲ – چی بنویسم ؟

سعی کنید مطالب ضروری را بنویسید وگرنه آخرش متوجه میشوید که متن کتاب درسی را یک بار رونویسی کرده اید.

۳ – رو چی بنویسم ؟

برای نوشتن خلاصه انتخاب های فراوانی دارید از جمله :

دفتر یا کاغذ

برای نوشتنش میتوانید از یک دفتر یا یک برگه کاغذ به سلیقه خودتان استفاده کنید .

مقوا A5

یک راه هم دارد که خلاصه هایتان را روی مقواهای در حد A۵ وارد کنید که در اینصورت خیلی کوچک میشود و به راحتی هر جایی میتوانید با خودتان حمل کنید و از آن استفاده کنید. فایده دیگر این کار اینست که با کوچک و کم حجم شدن خلاصه هایتان بار ذهنی خلاصه ها نیز برایتان کم میشود یعنی دیگر نگران این نیستید که وای یک دفتر ۲۰۰ برگ خلاصه دارم بلکه میگویید من فقط ۲۰ برگه مقوا خلاصه دارم .

محتویات موردنظر اینجا قرار می گیرد

۴ – چرک نویس بکنم یا نه ؟

اگر بتوانید متن خلاصه تان را یک بار چرک نویس و یک بار هم پاک نویس کنید خیلی خوب میشود زیرا برای خلاصه کردن که باید به متن درس مسلط باشید که خودش میشود چند بار خواندن ، بعد هم با اینکار ۲ دور نوشتن مطالب مهم به آن اضافه میشود و تسلطتان را روی متن درس افزایش میدهد.
علاوه بر این اگر یک دور چرک نویس کنید برای پاک نویس کردن میتوانید ایرادات چرک نویس را رفع و هم خلاصه ترش کنید و هم اگر چیزی از قلم افتاده را اضافه کنید.

۵ – با چند رنگ بنویسم ؟

توی این چند سال تجربه متوجه شدم که اگر از رنگ های مختلف استفاده کنید و سعی کنید خلاصه تان مرتب باشد و خوش خط , روی روند یادگیری تان تاثیر میگذارد پس چرک نویس و پاک نویس را هول هولکی به بهانه این که وقتم تلف میشود ننویسید و سر حوصله و با دقت و زیبا بنویسید مثلا خود من برای نوشتن خلاصه ام یک مقوای سبز روشن A5 را ۵ میلی ۵ میل خط کشی میکردم و بعد با استدلر های ۲۰ رنگ روی آن مینوشتم .

۶ – شکل های کتاب رو چیکار کنم ؟

گاهی اوقات شکل هایی بسیار مهم و امتحانی در کتاب هست که وارد کردنش توی خلاصه هم خیلی زمان بره و هم خیلی سخت پس بهتره هر جا که لازم شد خلاصه تان را به فلان صفحه ی کتاب درسی ارجاع بدهید.

نکته ی مهم :

به خلاصه تان صرفا به عنوان وسیله ای برای دوره ی سریع نگاه نکنید و بدانید حتی اگر به خلاصه نگاه هم نکنید و فقط آن را بنویسید میتوانید تاثیرش را به وضوح ببینید ولی یادتان باشد اگر در فواصل منظم دوره اش کنید جاااااااادوووووو میکند.

۷ – بعد خلاصه دیگه لازمه کتاب رو بخونم ؟

یادتان باشد اگر فصلی را خلاصه کردید به این معنی نیست که دیگر نباید متن کتاب آن فصل را بخوانید بلکه حتما حتما بعد از ۴ یا ۵ بار خواندن خلاصه تان یک دور متن کتاب را بخوانید . این کار باعث میشود که اگر چیزی از دستتان در رفته را هم یاد بگیرید و هم اگر خیلی مهم است در خلاصه تان وارد کنید و یا حتی اگر ایراد علمی توی خلاصه تان هست برطرف شود .

۸ – خلاصه نویسی یا سازمان بندی ؟

معلم زیستی که خلاصه نویسی را به من یاد داد خلاصه را با نام سازمان بندی میشناخت . من معتقدم فقط خلاصه کردن مطالب درسی مهم نیست بلکه آن را طوری بصورت عنوان ها و زیرعنوان ها باید نوشت تا یادگیری آن برای مغز شما راحت تر باشد . پس نام خلاصه نویسی برای انجام این کار خیلی مناسب نیست‌.

۹ – قید ها رو چیکار کنم ؟

پیشنهاد میکنم بخاطر اهمیت قید ها در کنکور اونا رو تو کتابتون و همچنین توی خلاصه هاتون با یک رنگ highlight کنید تا بهتر تو ذهنتون بمونه.

 

۱۰ – کلید واژه ها رو چیکار کنم ؟

بعد از نوشتن خلاصه و مارک کردن قیود ، در طی خواندن های متوالی بعدی کلیدواژه های مهم را هر طوری که دوست دارید ‌مثلا با خط کشیدن زیرش مشخص کنید.

۱۱- نکات تستی رو هم میتونم وارد کنم ؟

اگر تست میزنید برای اینکه نکات مهمش از یادتان نرود حتما آنها را انتهای خلاصه نویسی تان وارد کنید تا هر وقت خلاصه تان را خواندید در واقع تست های مهم هم برایتان دوره شود .

 

 

۱۲ – اصن چه کاریه خلاصه بقیه رو میخونم !

به علت اینکه ساختار ذهنی همه ما با هم متفاوته پس سازمان بندی های ما هم با هم متفاوته . پس اگر از خلاصه ی کس دیگری استفاده کنید یا از درسنامه های مثلا خلاصه ی کتاب های توی بازار استفاده کنید در واقع غیر از دوره سریع مطالب کار دیگری انجام ندادید چونکه کار اصلی سازمان بندی مرتب کردن مطالب در ذهنتان است و هرکس ذهنش به شکل متفاوتی مرتب میشود پس هر کس سازمان بندیش مخصوص خودش است ولی میتواند به عنوان خلاصه برای شخص دیگری استفاده شود .

۱۳ – نکنه دیگه واسه خلاصه دیر شده ؟

اگرچه هر چقدر خلاصه نویسی را زودتر شروع کنید بهتر است حتی از دبستان اما هیچ وقت برای شروع کردنش دیر نیست حتی اگر توی ترم دوم پیش دانشگاهی هستید.

توسط | ۱۳۹۶-۷-۱۰ ۱۶:۴۳:۳۹ +۰۳:۳۰ مهر ۱۰ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

درج دیدگاه


Warning: A non-numeric value encountered in /home/matiaa/domains/matiaan.com/public_html/wp-content/plugins/js-css-script-optimizer/js-css-script-optimizer.php on line 506